Bir İktisatçı Gazete Okuyor

murat_cokgezen

Okumaya başladığınız bu kitapta da ‘Böbrek satışı serbest olsa nasıl olur?’, ‘İçerden Öğrenme (Insider Trading) ya da kumarın yasa dışı olması anlamlı mı?’, ‘Emniyet kemeri takmak gerçekten emniyetli mi?’, ‘Kurban Bayramı alternatif bir şekilde kutlanabilir mi?’, ‘Şaraptan tat alabilmek için şaraptan anlamak gerekiyor mu?’ gibi sorular sorulmaktadır. Metin içinde, okuyucunun dikkatini çekmek amacıyla, bu sorulara alternatif ve ajitatif cevaplar verilmiş olsa da, kitabın yazarı bu sorularının doğru cevaplarını bildiği iddiasında değildir. Sadece ‘işin bir de bu yönü var’ demeyi hedeflemektedir.

Daha önce yine Liberte Yayınları tarafından yayınlanan Homoekonomikus başlıklı kitabımı okuyup beğenmiş iseniz bu kitabı da beğeneceğinizi söyleyebilirim. Aralarındaki tek fark bu kitaptaki yazıların, aylık bir derginin light yazılar bölümü için yazılmaları nedeniyle, öncekine göre daha kısa olması. Kısa yazıların kolay okunmak gibi bir avantajı var ama konunun çok kapsamlı bir tartışmasına olanak vermiyor.  O yüzden, derinlemesine bir analiz bekliyorsanız, aradığınız kitap bu değil.

Lİnk: https://yadi.sk/i/L0gSOvvmiac5i

 

Homoekonomikus

homo

Ben ilkokuldayken –yaklaşık 30 yıl önce- okullarda Hayat Bilgisi dersi vardı. Hatırladığım kadarıyla bize hayat bilgisi diye anlatılan, “vali kimdir”, “kaymakam kimdir”, “ihtiyar heyeti ne iş yapar”, gibi hayatı değil, devleti ve devlete karşı vazifelerimizi öğreten bir dersti.

“Para nasıl kazanılır”, “insan âşık olunca neler hisseder”, “arkadaşlarımızla ilişkilerimizi nasıl değerlendirmeliyiz”, “okul bitirmek ne işe yarar”, “insanın evlilikte karşılaşabileceği sorunlar nelerdir”, gibi hayata dair konularda hiçbir şey öğretildiğini hatırlamıyorum.

Bu derleme, büyük ölçüde, hayata ilişkin sorulara iktisat disiplinin araçlarını kullanarak bir cevap arama çabasıdır. Ya da bir iktisatçı tarafından kaleme alınmış Hayat Bilgisi kitabı derlemesi. Hayata dair en azından birkaç sorunuzu cevaplaması umuduyla…

Link: https://yadi.sk/i/aWOax8gXiacVg

* - Required Fields

Name*


Email*


Website


AntiSpam Challenge:1+3 = ? *

[Just to prove you are not a spammer]


Message*