Günlük hayatta para çok önemli bir yere sahiptir. Çoğu kişi daha fazla para kazanıp, zengin olmak, daha iyi yaşamak ister. Ya da “param yok” diye hayıflanır.
Her ne kadar birçok kişi için temel motivasyon para olsa da, para zenginlik yaratmaz. Para zenginlik yaratsaydı 15 ve 16. Yüzyılda Latin Amerika’dan tonlarca altın (para) getiren İspanya ve Portekiz’in dünyanın en zengin ülkeleri olmaları gerekirdi. Halbuki, gelen altın bu ülkelerde enflasyona neden olmuş, yerli malların pahallılaşması da ihracatı ve milli geliri olumsuz etkiledi. Para zenginlik yaratsaydı. İktisatçıların işi çok kolay olurdu. Merkez bankasına sabaha kadar mesai yaptırır, insanlara para verir onları mutlu ederdik.
Zenginlik yaratan tek şey üretimdir. Cebimizdeki paralar yarattığımız değerler ile ilişkilidir. Daha fazla, daha değerli şeyler üretenler daha fazla para sahibi olurlar. Daha zengin olurlar. Daha iyi yaşarlar. Bir ulusun geliri/refahı ürettiği mal miktarı arttıkça artar. Ancak bir toplumda 100 şişe su var ise insanların tüketebileceği su miktarı 100 şişedir. Bir gece içinde o toplumda yaşayan herkesin cebine 10000 TL ilave para koysanız, tüketilebilecek su miktarı değişmez. Sadece su daha pahalı hale gelir. Refah artışı sadece su miktarı 100’den 101’e çıktığında mümkündür.

2 Yorum

 1. Altuğ Önlen - 28 Mar 2014 - 7:00 pm

  ”Bir gece içinde o toplumda yaşayan herkesin cebine 10.000 TL ilave para koysanız, tüketilebilecek su miktarı değişmez. Sadece su daha pahalı hale gelir.”

  Hocam, herkesin cebine aynı anda 10.000 TL nasıl konur? Suyun fiyatı saat saat nasıl yükselir? Para arzı arttırılırsa bu bana merkez bankasından kaç dakikada ulaşır? (Cevabınız olabildiğince ayrıntılı olsun diye kullandım bu ifadeleri..) Yani ”ülkeye bir terörist grup yaklaşıyor” diyebildiğimiz gibi ”çok para yaklaşıyor” diyebilir miyiz? Çıplak gözle bunu görebilir miyiz? Bu para bütün topluma domino taşı gibi mi kelebek etkisi gibi mi dalga etkisi gibi mi, nasıl yayılıyor?

  Hocam, dedem babamı dövmüş.. Babam beni dövdü.. Ben eşimi döverim.. Eşim oğlumu döver.. Oğlum da arkadaşını döver.. Oradaki gençler de şiddeti daha önce öğrenmemişse öğrenirler (Şiddet bir salgındır).. Tıpkı bu mesele böyle açıklanabildiği gibi.. Adım adım, perde perde, bu süreç nasıl işler? ”Çok para=enflsayon”.. Ama nasıl?

  Teşekkür ederim Murat Hocam..

 2. Furkan Güldüren - 08 May 2015 - 4:48 pm

  Son zamanlarda okuduğum en akılcı ve basit yorumu katmışsınız.Genel bir makroiktisat aslında bu konu.

Yorum yapın