Askerlik ve ÖSS

Kısa dönem askerlik ve yedek subaylık kalkıyormuş. Bundan sonra üniversite mezunları da diğerleri ile aynı süre ve er olarak askerlik yapacakmış.


Çok yerinde bir karar. Geçmişte birçok erkek öğrenci daha rahat bir askerlik yapma ümidiyle, işine yaramayacağını bile bile üniversite sıralarını işgal etmekteydi. Uygulamayla, bu ‘fuzuli işgal’ sona erecek, asker kaçaklarının yerini gerçekten okumaya hevesli öğrenciler alacak.

3 Yorum

 1. adsız - 06 Haz 2009 - 2:24 am

  Başbuğ açıkladı, eski sistem devam edecekmiş.Bu arada üniversite mezunu olmanın bir insanın nasıl olurda işine yaramadığını anlatabilirmisiniz?En basit iş pozisyonları için bile üniversite mezunu arıyorlar.

 2. adsız 2 - 06 Haz 2009 - 3:19 am

  Asker kaçaklarının yerini gerçekten okumaya hevesli öğrenciler alacak sonra bunca eğitim verdiğiniz öğrenciler gidip ot yolacak çay getirecek 12 ay boyunca…Ya da operasyona çıkmayacak ise ne yapacaklarını siz söyleyin?

  Bir bilgisayar makine veya endüstri mühendisinin 12 ay teknolojiden veya çalıştığı işletmeden geri kalması ne demek biliyorsunuzdur.

  Ayrıca yaklaşık 16 yılını eğitime vermiş dirsek çürütmüş bir insanla; yıllar boyunca kahvehane köşelerinde ya da orda burda gezen insanları aynı kefeye koyup 12 ay boyunca hayattan eşit süre alıkoymanın neresi ÇOK YERİNDE NİR KARAR?

  Ayrıca en dandik iş ilanında bile üniversite mezunu olma şartı aranırken nasıl olurda okul okumak işe yaramaz açıklarmısınız?

 3. ülgen gökkurt - 23 Haz 2009 - 7:06 am

  Öncelikle anlamamız gereken bir nokta var. İktisadın temel tanımı “kısıtlı imkanlarla sınırsız istekleri karşılama disiplini”dir. Bu dayanaktan hareketle işverenlerin en az ücretle en nitelikli elemanı çalıştırmak istemesinde abes bir nokta yoktur. Şimdi şunu soralım; ihtiyaçtan çok daha fazla lisans mezunu varsa ve bunlar alt seviye iş ve ücretleri kabul etme durumundaysa işveren aynı ücrete üniversite mezunu çalıştırabilecekken neden lise mezunu çalıştırsın? Sıkıntının nedeni en dandik alanda üniversiteli çalıştırılmak istenmesi değil, ihtiyaçtan fazla kişinin amaç belirlemeden lisans eğitimi alması ve lisans diplomalı işgücü arzının artmasıdır. Doğal olarak bir mal ya da hizmetin arzı artınca fiyatları düşer. bu nedenle üniversite mezununun yüksek ücret almasının yolu ya arzın düşmesi -yani mezun sayısının azalması- ya da ürün niteliğinin farklılaştırılmasıdır.-yani uzmanlaşma, ek uzmanlıklar ekstra yabancı dil gibi niteliksel farklılıklar yaratmak.-

  Amele ile doktor aynı işi mi yapacak sorusuna gelelim. Şimdi askerlik vatandaşlığın temel hak ve görevleri içerisinde bulunuyor. Bu gibi temel noktalar vatandaşların eşit olduğu alanlardır. Hukuk önünde eşitlik, eşit oy hakkı gibi… Ha eğer sadece askerde aynı işi yapmaya değil çobanla aynı oya sahip olmaya da karşı çıkıyorsanız; mahkemelerin size ayrıcalık tanımasını istiyorsanız; daha az hatta sıfır vergi ödemeyi istiyorsanız çelişkili bir tutum sergilemiyorsunuz demektir. Sizle elitizmi -seçkincilik- tartışması yapmak daha doğru olur. Aksi ise yani sadece sıkıntınınz askerlik ise çelişki içerisindesiniz.

  Aynı işi yapma noktasına gelelim. Askerliğin amaçlarından biri tüm halkı aynı standartlarda ömürlerinde hiç olmazsa 1 yıl biraraya getirip toplumsal birliğe katkı yapmaktır.

  Mühendise ot toplatma meselesi ise ilk paragraf ile ilgili. Mesela kimse doktorlara ya da avukatlara askerde ot toplatmıyor. Neden? eldeki eleman sayısı kıt ve kendi niteliklerine uygun işlerde hizmet veriyorlar.

  Ancak silahlı kuvvetlerin ihtiyacının çok üstünde makine mühendisi askerlik yapınca noluyor. Gerekli kısım mesleğine uygun pozisyonlarda görevlendirilirken geri kalanlar aynı sivil hayattaki gibi ilkokul mezunu bir çocuğun yapabileceği işleri yapıyor. Yani askerlik sizin sandığınız gibi sivil hayattan çok farklı değil. Orada da iktisadın temel kuralları geçerli. :)

Yorum yapın