Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK) başkanı Tayfun Acarer bir işadamı derneğinin toplantısında yaptığı konuşmada ‘İnternete karşı çıkmak ne kadar yanlışsa, interneti gelişigüzel bırakmak da en az o kadar yanlıştır’ demiş.

İnternet canlı bir varlık olmadığına göre ‘interneti gelişigüzel bırakmamak’ diye bir şey söz konusu olamaz. Sanırım, sayın başkan internet kullanıcılarının ve  web sitesi sahiplerinin ‘gelişigüzel’ bırakılmaması gerektiğini kastediyor. Ve yine sanırım, konuşmasında konuyu buradan ‘bu kişilerin gelişigüzel davranışlarını BTİK’nun denetlemesi lazım’ a bağlamıştır. Birçok kişi de ‘Adam haklı kardeşim. İnternet, doğruların yanlışlara karıştığı bir enformasyon çöplüğü oldu.Bu işe bir dur demek lazım’  demiştir. Ama büyük ihtimalle, bir kişi de çıkıp ‘peki kardeşim, BTİK’nun denetim görevini yaparken ‘gelişigüzel’ davranmayacağından nasıl emin olabiliriz?’ diye sormamıştır.

Bir yorum

  1. orpen - 08 Mar 2009 - 6:13 am

    Enerji-Bankacılık-Radyo TV gibi denetleme kurullarının işlevini ne derece yerine getirebildiği tartışma konusu iken internet kullanıcıları ile ilgili yeni bir kurul icat etmek mantıklı değil ancak kullanıcıların başıboş bırakılmasının bazı mağduriyetlere yol açacağı da muhakkak.Bir formül gerekli.İsim değil işlevi önemli.

Yorum yapın