Milyonlarca öğrencinin daha iyi liselere, üniversitelere girebilmek için katıldıkları yarışma sınavları geçen ay yapıldı. Öğrenciler bu sınavlarda gösterdikleri performansa göre bir okula yerleştirilecekler ya da yerleştirilemeyecekler.


Ben bu sınavlara ait istatistiklerin neden velilerin ve öğrencilerin her zaman kolaylıkla ulaşabileceği bir web sitesinde yayınlanmadığını merak ediyorum. Çünkü bu sınavlarda alınan puanlar sadece öğrencilerin değil, okulların ve öğretmenlerin de performansını gösteriyor.
Bu sınavlarda çok başarılı olan okullar zaten bu bilgiyi göğsünü gere gere kendileri yayınlıyorlar. Ancak diğerleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Veliler çocuklarını bir okula gönderirken genelde kulaktan duyma bilgilere ya da okulun verdiği enformasyona dayanarak bir karar veriyorlar. Halbuki, Milli Eğitim Bakanlığı her yıl bu sınavlarda hangi okulun ortalama ne kadar puan aldığını yayınlasa hem okullararası rekabet artar hem de veliler daha doğru tercihler yaparlar.

Bir yorum

  1. orpen - 16 Tem 2008 - 11:09 am

    Kesinlikle katılıyorum.Çok önemli bir konuya değinmişsiniz.Okul tercih ederken veliler de bilgi kirliliğinden arınmış olurlar.Çünkü halk arasındaki değerlendirmelerin çoğu subjektif.

Yorum yapın