Beatles grubunun üyesi Paul McCartney eski eşininden boşanabilmek için 24.3 milyon sterlin (Yaklaşık 62 milyon YTL) ödemiş. İngiltere tarihinin en pahalı boşanma davalarından biri olan bu dava sonucunda eski eş Heather Mills Paul McCartney ile yaptığı dört yıllık evliliğin her saati için yaklaşık 700 sterlin (Bin 800 YTL) kazanmış.


Kadınların kazandığı yüksek boşanma tazminatı kamuoyunda çok ilgi görüyor ve kadınların bir zaferi olarak yorumlanıyor. Bu zafer sadece tazminatı alan kadın ile ilişkilendirilmeyip, kadın özgürlüğü hareketinin bir başarısı olarak görülüyor. Tazminatlar, evlilik nedeniyle kadın kariyerini bırakmak zorunda kalmışsa ya da kadın boşandıktan sonra ekonomik olarak mağdur olacaksa gerçekten önemli bir kazanım. Ama günümüzde boşanma tazminatları eski kocayı ‘söğüşleme’ ve eski kocadan intikam alma mekanizmasına dönüşmüş durumda.
Diğer taraftan bakıldığında ise bu söğüşleme mekanizmasının kadınlar üzerinde ciddi olumsuz etkileri var. Boşanmanın maliyeti yükseldikçe erkekler evlenmeden önce iki defa düşünüyor. Bu yüzden kadınlar evlenecek koca bulmakta zorlanıyorlar.

Bir yorum

  1. nermin - 02 Haz 2008 - 4:42 am

    Merhaba,
    Bence;eğer ayrılan eşlerden kadın çalışmıyorsa,çocuk varsa ve annedeyse evet erkek ona yardım yapmak zorunda,çocuğu için en azından,kadın bunu istemeyebilir de(ondan gelecek hiçbirşey istememesi gibi) tercih meselesi yani fakat ayrılmışlar ve cocukları da yoksa ve de kadının yardıma ihtiyacı yoksa;erkegin kadına para vermesine gerek yok,çünkü zaten ikisi anlaşarak ayrılmaya karar vermişlerdir.Erkek de bundan sonraki hayatı için planlar yapar,kadında.Zaten boşanma tazminatlarının ne kadar içtenlikle verildikleri ortada,bu sebeplede kişiye na kadar fayda sağlayacağı tartışılır.Paul McCartney’in eşide ihtiyacı olduğundan(bu kadar para ihtiyaçmı?)değil sırf kendini tatmin etmek için almıştır bunu.

Yorum yapın