Eğitim şart

10 Nisan tarihli Star Gazetesinde yer alan habere göre İstanbul Aksaray bölgesindeki eğlence merkezlerinde gerçekleştirilen denetimler esnasında aralarında basın mensubu, doktor ve öğretmenlerin de bulunduğu çoğu Türkmenistan uyruklu ve üniversite mezunu 20 kadın gözaltına alınmış.
Bu haberleri ‘Eğitim Şart’ diyerek diploma dağıtanların, her ilde üniversite açarak memleketin kurtulacağını düşünenlerin dikkatle okuması gerekiyor. Üniversite mezunlarının sayısı ile ekonomik kalkınma arasında bir ilişki olsaydı eski Sosyalist ülkelerin dünyanın en ileri ülkeleri olmaları gerekirdi. Onlar yıllarca en çok üniversite mezununun kendilerinde olması ile övündüler. Tüm mezunlara devlet kademelerinde işler yarattılar. Mezunlar kendilerine yaratılan işlerde çalışıyormuş gibi yaptılar. Devlet de onlara maaş ödüyormuş gibi yaptı. Sonuçta sistem çöktü. Şimdi üniversite mezunları taksicilik, çocuk bakıcılığı hatta fahişelik yapıyorlar.

Bir yorum

  1. nermin - 21 May 2008 - 8:42 am

    Tabiki ülkelerde yada ülkemizde üniversitelerin çok olması çözüm değil önemli olan eğitimin ne kadar iyi olduğu.Bunun için üniversitelerin akademik ve bilimsel çalışma ortamı sunup sunamaması,öğretim görevlilerinin bilgi aktarımındaki yeterliliği,eğitimin finansmanı,üniversite-devlet ve piyasa ilişkisi akademisyenlerin çalışma koşulları ve ücretler,kendilerini hangi imkanlarda geliştirip geliştiremediği,kendini geliştirenle geliştirmeyenin ayrımının yapılması..v.s gibi konular üniversitelerde eğitim açısından önemlidir.Yani her yönüyle değerlendirmek gerekir.Sayıyı değil kaliteyi artttırmak lazım.
    Saygı ve sevgilerimle…

Yorum yapın