BDDK’ya ihbar mektubu

Sayın BDDK yetkilisi,
4 Nisan 2008 tarihli Akşam gazetesinde yer alan ‘Kart borcuna POS’lu tefeci formülü’ başlıklı haberde, tefecilerin bankalara kredi kartı olan vatandaşlarla ilginç bir anlaşma yaptıklarını okudum.
Habere göre tefeciler kredi kartı borçlusunun bankaya borcunu kapatıyor, sonra da hayali bir alışverişi yapılmış gibi gösterip borçlunun kredi kartından 12 ay taksitle borcun  yüzde 25-30 fazlasını çekiyorlarmış. Böylece kredi kartı borçluları yüzde 80’lere varan banka faizi ödemek yerine tefeciye yüzde 25-30 oranında faiz ödüyorlarmış. ‘Alan razı, satan razı’ gibi bir dursa da bankacılık sektörü bu gelişmelerden rahatsızmış. Siz, sanal kart tefeciliği konusundaki şikayetleri dikkate alarak inceleme başlatmışsınız.


Anladığım kadarıyla bankalar kendilerinden başkasının vatandaşa kredi vermesinden rahatsızlar. Madem bu yasadışı bir eylem, bizim mahalledeki beyaz eşya satıcısını da size ihbar etmek istiyorum. Kendisi Beyaz Eşyaları vadeli satıp müşterilerine kredi veriyor. Hatta peşin almak isteyen müşterilerine çok düşük bir indirim yapıp onları malı vadeli almaya zorluyor. Aslında mahallemizdeki kredi veren esnaf Beyaz Eşyacı ile sınırlı değil. Mahallenin bakkalı da veresiye mal satıp müşterilerine kredi açıyor.
Gereğini müsaadelerinize arz ederim.

Bir yorum

  1. Ahmet - 06 May 2008 - 3:09 am

    Bu işe bir dur demeleri lazım esnaf haksız kazançtan kan ağlıyor

Yorum yapın