Çinliler ve kapkaç

İçişleri Bakanı Beşir Atalay MOBESE sistemleri ve güvenlik güçlerinin çabaları sonucunda kapkaçın % 70, hırsızlığın % 30 azaldığını söylemiş.
Bakanın söylediklerine katılıyorum. Bu başarıdaki en büyük pay Emniyet teşkilatının ancak Çinlilerin katkısını da unutmamak lazım. ‘Ne alakası var?’ dediğinizi duyar gibiyim.


Eskiden hırsızlar evlere girip televizyon, otomobillerden teyp, çantadan cep telefonu, camilerden ayakkabı çalarlardı. Çinliler sayesinde herşeyin fiyatı ciddi biçimde düştü. Bu sayede televizyon herkesin evine girdi. Bütün otomobillerde radyo-teyp mevcut. Benzinciler, benzin alana cep telefonu hediye ediyor. 10 YTL’ye ayakkabı almayanı dövüyorlar. Dolayısıyla, hırsızlar satmaya kalksalar 5 para etmeyecek olan bu mallar için artık riske girmek istemiyorlar.

3 Yorum

 1. mehmet - 23 Mar 2008 - 6:56 pm

  hocam çok basit düz mantık kuruyorsunuz. Bunu herkes yapamıyor işte. Derslerinizde hayranlıkla dinledim geçen sene. Hiç ders gibi gelmiyordu. Ayrıca özgür düşünce olgusunu desteklediğiniz için de hayranlığım size kat kat arttı. Saygılarımla…

 2. nermin - 25 Mar 2008 - 7:16 am

  Yazılarınız gerçekten çok güzel.Ben yaklaşık 2-3 hafta önce keşfettim bu siteyi sayenizde.Günlük olaylara getirdiğiniz yorumlar gerçekten ‘aa evet gerçekten öyle hiç aklıma gelmemişti’ dedirtiyor insana ve düşündürtüyor.Bundan sonra da yazılarınızı okumaya devam edeceğim.Saygılarımla…

 3. Murat KARAMAN - 26 Mar 2008 - 2:43 pm

  Hocam,

  Sizin gibi kurallara bağlı kalmamayı kendisine şiar edinmiş (en azından tavrınızdan ben bu yorumu çıkarıyorum) birinin İktisat gibi kuralcı bir bilimle uğraşıyor olmasına anlam veremiyorum doğrusu. Bence, sizin alanınız sosyal bilimler olmalıydı.

  Bir çok yorumunuzu ilgiyle takip ediyor ve sıradışı buluyorum.

  Saygılarımla.

Yorum yapın