Sigara Yasağı

Ocak ayında kapalı mekanlarda çok katı sınırlamalar getiren bir yasayı kabul etti. Yeni yasaya göre artık restoran ve barlarda da sigara içmek yasak. Ayrıca yasa ile televizyonda sigara görüntüsü bile yasaklanıyor. Hatta Kültür Bakanlığı yayınladığı albümde yer alan Atatürk’ün elinde sigara ile görüntülendiği resimdeki sigarayı teknolojik imkanları kullanıp yok etti.


Sigaraya ilişkin kısıtlamalar, haklarımızın korunması için vazgeçilmez olan hukukun, hayatımıza girdiğinde nasıl sürekli olarak alanını sürekli genişletmeye çalışacağının ve nasıl olup da sonuçta haklarımızı tehdit eder hale dönüşeceğinin önemli bir göstergesi. 
Kamuya açık olan okul, devlet dairesi gibi yerlerde sigara yasağı uygulaması anlaşılır bir şey. Zorunlu olarak vergi dairesine giden ve sigara içmeyen bir vatandaşı sigara içenlerin saldırısından korumak hukukun görevi. Ama kimse meyhaneye zorunluluktan gitmiyor.  Dumandan rahatsız olan meyhaneye gitmeyebilir ya da havlandırması daha iyi olan, sigara içmeyenler için ayrı bir bölümü olan meyhaneleri tercih edebilir.
Yasaklar kapsamında televizyon filmlerinde sigara görüntüleri de kötü örnek teşkil etmesin diye gizleniyor. Ama seyrettiğimiz filmlerdeki kötü davranışlar sigara ile sınırlı değil ki. Filmlerdeki aktörler içki ve uyuşturucu içiyor, kavga ediyor, adam öldürüyor, süratli araba kullanıyor vs. O zaman bu görüntüleri de yasaklayalım. Sadece insanların iyi şeyler yaptığı filmlerin yapılmasına izin verelim.
Kötü örnek oluyor diye sigaralı Atatürk resmilerinden sigarayı silelim. Aynı gerekçeyle sigara içen anne-babaların çocuklarını ellerinden alıp yetiştirme yurtlarına verelim. İnsanların ‘Atatürk’ün de her insan gibi kötü alışkanlıkları vardı. Keşke sigara içmeseydi. Daha uzun yaşayabilirdi.’ ya da ‘Babam çok sigara içerdi. Onun sigarasının kokusundan nefret ettiğim için hayatımda hiç sigara içmedim’ deme haklarını ellerinden alalım.
Ya da seçme şansımızı elimizden alan yasalara karşı çıkalım. ‘Bu yasalar Batı ülkelerinde de var’ diyen kompleksli vatandaşlarımıza da Batının tarihinde yaptıkları aptallıkların listesini gösterelim.

2 Yorum

  1. iskender dost - 18 Şub 2008 - 1:49 pm

    Hocam size sonuna kadar katılıyorum sadece birşey yapar gibi görünmek için böyle saçma kararlar alınması çok ilginç.

  2. mehmet - 23 Mar 2008 - 7:06 pm

    Katılıyorum hocam size televizyonlarda bir sürü şiddet içeren filmler gösteriliyor ama sigaraya gelince ‘dur , olmaz!!! ‘ gibi bir yasak karşılaşıyoruz. Garip bi durum.

Yorum yapın