13 Aralık tarihli Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre Harvard Üniversitesi Hukuk fakültesi öğretim üyesi Prof. Charles Nesson, pokerde iyi olanın yaşamda da başarılı olacağını savunarak pokerin sınıflarda ders olarak öğretilmesi için bir proje hazırlamış. Poker stratejik düşünmeyi ve şansını iyi kullanmayı öğretiyor, otokontrolü geliştiriyormuş. Kongre üyeleri tarafından tartışılan projenin ilk olarak Harvard, Yale ve New York gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinde başlaması ve yaygınlaştırılması öngörülüyormuş.


Bence bu eğitim alanında devrim niteliğinde bir tasarı. Pokerden sonra okey, çanak, briç gibi oyunlar da müfredata girebilir. Zaten yıllardır okulların etrafındaki kahvelerde öğrenciler bu oyunları oynuyorlardı. Bu uygulama ile fiili durum yasal durum haline dönüşür.
Eğer tasarı uygulamaya geçerse bence eğitimcilerin kahvehanelere bakış da değişir. Eskiden öğrencilerini kahvehanelerden uzak tutmaya çalışan öğretmenler belki bazı dersleri uygulamalı olarak kahvelerde yapmaya başlayabilirler. Ayrıca, ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik?’ mazereti de geçerliliğini yitirir. O zaman adama sorarlar: ‘Hadi Oxford yoktu. Peki,  kahve de mi yoktu, kardeşim?’

Bir yorum

  1. mehmet - 26 Oca 2008 - 8:09 am

    muhteşem hocam ya

Yorum yapın