Kur değişirse sonuç değişecek mi?
Gün geçmiyor ki gazetelerde ihracatçıların döviz kurlarından yakınmasına ilişkin bir haber çıkmasın. 26 Kasım tarihli Hürriyet’teki ‘Böyle giderse ABD’ye bir kazak bile satamayız’ başlıklı haberde düşük dolar kuru nedeniyle hazır giyim ihracatının azaldığından, hazır giyim sektörünün pazarını Çin, Hindistan, Endonezya ve Vietnam’a kaptırdığından ve hükümetin acil önlemler alması gerektiğinden söz ediliyordu.
Türk Lirasının dolar karşısında değer kazanmasının tüm sektörlerde ihracatı olumsuz etkilediği bir gerçek. Ancak Hazır Giyim gibi Türkiye’nin bazı geleneksel ihracat sektörlerde sorun sadece kur ile ilgili değil gibi gözüküyor. Çünkü 2000 yılı sonrasındaki tüm TÜİK verileri ihracat performansları açısından Hazır Giyim sektörü Türkiye ortalamasının çok gerisinde kaldığını gösteriyor. Örneğin, 2004 yılında genel ihracatın artış oranı yüzde 16.3 iken Hazır Giyim sektöründeki ihracat artış oranı yüzde 6.3. 2006 yılında ihracat bir önceki yıla göre yüzde 16.4 oranında artarken hazır giyim sektöründeki artış oranı sadece yüzde 2.5. Sorun sadece kur olsaydı Hazır giyim sektörü ihracatındaki gelişmelerin genel performansa yakın olması beklenirdi.

O zaman düşük kur mazereti çok fazla açıklayıcı değil. Demek ki başka sorunlar da var. Hazır Giyim sektörü rekabet gücünü kaybediyor. Kur konusuyla fazla oyalanırlarsa hazır giyimciler çok geçmeden pazarlarını Asya’daki üreticilere terk edecekler gibi gözüküyor.

Bir yorum

  1. aslıhan - 26 Ara 2007 - 4:33 pm

    1-sonuç değişmeyecek,bu kafayla değişmez de.çok itibar eder olduk kura.tekstil gibi emek yoğun bir sektörle daha ne kadar tutunabilir ve sürüklenebilirizki?bizim lokomotif sektörümüz tekstil midir yani?bu mudur?

    2-bir kaç yılın sektörel ihracat artış oranı verilmiş .burda da kurun etkili olmadığı gibi -daha doğrusu diğer etkili faktörler hesaba katılmadıgı için- bir sonuca ulasılmış.bu da pek tatmin edici gelmedi bana.

    şöyle bir okudum da kendimle çelişiyor gibi gözüksem de öyle değil aslında:)kuru önemsemek ya da önemsememek?bütün mesele bu olmamalı.sayın çokgezen’in son paragrafta bahsettiği gibi, kur gerçeğinin ve etkisinin farkında olarak kur konusuyla bu kadar oyalanmasak da başka şeylere kafa yorsak..

Yorum yapın