Yayın Performansına Göre Türkiye’nin En İyi İktisatçıları ve İktisat Bölümleri (2006-2011): Etki Faktörü  Ağırlıkları ile Bir Değerlendirme

 

Daha önceki bir yazımızda Türkiye’deki iktisatçıların 2006-2011 yılları arasındaki yayın performanslarını Ritzberger (2008) yarafından hesaplanan dergi ağırlıklarını kullanarak değerlendirmiştik (Bu çalışma için bkz. http://www.homoekonomikus.com/2012/08/yayin-performansina-gore-turkiyenin-en-iyi-iktisatcilari-ve-iktisat-bolumleri-2006-2011-ritzberger-agirliklari-ile-bir-degerlendirme/ ) . Bu yazımızda ise aynı dönem yayınlarını dergilerin etki faktörleri (impact factor) ile ağırlıklandırp bir değerlendirme yapılacak sonuçlar yine bir önceki çalışma (Çokgezen, 2006) ile karşılaştırılacaktır.

Etki faktörü bir derginin belirli bir dönemde altığı aldığı atıfların ilgili donemde dergide yayınlanan makale sayısına bölünmesi ile hesaplanır. Bir değerlendirme kriteri olarak Etki Faktörü’nün  etkinliği litertürde sıklıkla tartışılmaktadır. Çalışmalar, etki faktörü hesaplama yönteminin bazı alanların ve bazı tip dergilerin lehine olduğunu ve hatta atıfların dergi editorleri tarafından manipule edildiğini iddia etmektedir. Alternatif değerlendirme yöntemleri sunan tüm çalışmalarda bu tartışmalar yer almaktadır. Bütün bu eksikliklerine rağmen, bu çalışmada etki faktörü aşağıdaki nedenlerle bir değerlendirme kriteri olarak kullanılmıştır:

1- Halihazırda en çok bilinen değerlendirme kriteridir.  Birok kuruluş ve akademik çalışma etki faktörünü bir değerlendirme kriteri olarak kullanmaktadır. Akademik dergiler saygınlıklarının göstergesi olarak web sitelerinde etki faktörlerini yayınlamaktadırlar.

2- Diğer değerlendirme kriterlerine göre daha kapsayıcıdır. Örneğin 2011 yılı için 321 adet ekonomi dergisi bir etki faktörüne sahiptir. Bu sayı diğer çalışmalardaki dergi sayılarının çok üzerindedir. Etki Faktörü ile Türk iktisatçıların çabalarınının daha geniş bir kısmını değerlendirmeye alabilmek  mümkün olabilmektedir.

3- Diğer değerlendirme kriterleri de mükemmel değildir.

Değerlendirmede bir dergide yayınlanan her bir makale makalenin yayınlandığı yılki dergiye ait Etki Faktörü kadar  hem yazara hem de kurumuna puan kazandırmıştır. Birden fazla yazar olması durumunda puanlar yazarlar ve kurumları arasında eşit olarak bölüştürülmüştür. Buna göre ypılan iktisatçılar sıralamasında ilk 10’da yer alan iktisatçı Tablo.1’de görülmektedir. Bu sıralamanın önceki çalışmadaki (Çokgezen, 2006) etki faktörü sıralaması ile karşılaştırıldığında iki önemli farkı görülmektedir. Birinci fark listede yer alan iktisatçıların kurumları ile ilişkilidir. Önceki çalışmadaki listede sadece üç üniversiteden (Koç, Sabancı, Bilkent) iktisatçılar yer alırken, bu çalışmada sekiz farklı üniversiteden iktisatçı yer almaktadır. İkinci fark ilk 10’da yer alan ortalama performanslarına ilişkindir. İlk çalışmada ilk 10 sırada yer alan iktisatçıların etki puanı ortalaması 3,23 iken bu çalışmadaki ortalama 5,85’tir. Ayrıca, bu çalışmanın bir önceki çalışmaya göre bir yıl daha kısa bir dönemi kapsadığı belirtilmelidir. Bu sonuçlar farklı iktisatçıların da yayın yarışına katıldığına ve bir butun olarak iktisatçıların eskisine göre daha fazla caba gosterdiğine işaret etmektedir.

Diğer taraftan, önceki çalışmada olduğu gibi özel üniversiteler sıralamada toplam içindeki paylarından daha yüksek bir oranda yer almaktadır. Sıralamada sadece 2 devlet üniversitesine mensup iktisatçılar yer almaktadır (ODTÜ ve İTÜ) [1]halbuki 2011 yılında Türkiye’de 103 devlet 65 özel üniversitesi bulunmaktadır ve bu üniversitelerin önemli bir kısmı son 5 yıl içinde kurulmuştur.

 

Tablo. 1 Yayın Performansına Göre İlk 10 İktisatçı
Soyadı, Adı Üniversite Puan
Sanver, Remzi Istanbul Bilgi Univ 8,44
Soytas, Ugur ODTU 7,6
Sari, Ramazan ODTU 6,66
Kahraman, Cengiz Istanbul Teknik Univ 6,35
Katircioglu, Salih Turan Doğu Akdeniz Univ 5,97
Aktan, Bora Yasar Univ 5
Feridun, Mete Doğu Akdeniz Univ 4,91
Gurkaynak, Refet S, Bilkent Univ 4,78
Bac, Mehmet Sabanci Univ 4,56
Demiroglu, Cem Koc Univ 4,21

 

 

Tablo. 2’de yayın performanslarına göre en başarılı 10 iktisat bölümü görülmektedir. Önceki çalışmada ilk 10 içinde yer alan 8 üniversite (Koç, Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi, Sabancı, İstanbul Bilgi, İTÜ, Ankara) yine ilk 10 içindedir. Eski çalışmada yer alan iki üniversite ise yenileri (Doğu Akdeniz, Hacettepe) yer değiştirmiştir.

İlk 10 içinde özel üniversiteler yine daha yüksek oranda temsil edilmektedir ve ilk 10 üniversitenin puan ortalaması (25,48) bir önceki çalışma ortalamasının (9,13) çok üzerindedir.

 

 

Tablo. 2 Yayın Performansına Göre İlk 10 İktisat Bölümü
Üniversite Puan
Koc Univ 45,36
Bilkent Univ 39,55
ODTU 38,57
Doğu Akdeniz Univ 23,03
Bogazici Univ 21,58
Sabanci Univ 19,98
Hacettepe Univ 18,87
Istanbul Bilgi Univ 17,32
Istanbul Teknik Univ 16,52
Ankara Univ 13,99

 


[1] DAÜ bir özel üniversite olarak değerlendirilmişitir. Resmi web sitesinde üniversite kendisini devlet-vakıf üniversitesi olarak tanımlamaktadır. Üniversite personelinin devlet memuru statüsünde olmaması, finansmanın büyük ölçüde öğrenci harçlarından elde edilen gelirlere dayanması nedeniyle böyle bir tercih yapılmıştır.

 

Etiketler: , , , , ,

Bir yorum

 1. Bora Aktan - 08 Tem 2013 - 4:45 am

  Emekleriniz icin kişisel olarak tesekkur etmek istedim!
  Saygiyla,

  Dr Bora Aktan
  University of Bahrain
  College of Business
  Kingdom

Yorum yapın