Sigara Yasağı

Türkiye’de 19 Temmuz’da başlayan geniş kapsamlı sigara yasağı yüzünden ilk cinayet Manisa’da işlenmiş. 30 Temmuz tarihli Sabah gazetesinin haberine göre Manisa’nın Saruhanlı ilçesindeki “Arabın Yeri” adlı restoranda eğlenen 29 yaşındaki pazarcı Erkan Çelik ile arkadaşları sigara yakınca restoran sahibi grubu uyarmış. Çıkan tartışmada Erkan Çelik restoran sahibi  Hıdır Karayiğit’i öldürmüş.


İnsanların gönüllü olarak gittiği meyhane gibi yerlerin sigara yasağı kapsamına alınması oldukça tartışmalı bir konu. Bu konu kamuoyunda haftalardır çeşitli vesilelerle tartışılıyor. Ancak, bu gibi adli olaylar devam ederse ‘Sigara Yasağı Kanunu’ şekil itibariyle de eleştirilmeye başlanacak gibi gözüküyor. Çünkü, kanun,  vatandaşların kanuna uymaya zorlanması görevini mekan sahibine vermekte. Bunu uygulamayan mekan sahibini de cezalandırmakta.
Eğer bir konuda kanun çıkartılması ihtiyacı varsa, söz konusu kanuna uymayacak kişiler de var demektir. Medeni ülkelerde insanları kanunlara uymaya zorlama görevi kolluk kuvvetlerine verilmiştir. Bu tip adli olayların sayısının artması istenmiyor ise bence kanunda bir değişiklik yapılmalı. Mekan sahipleri sadece yasağa uymayanları uyarmalı. Eğer müşteri yasağa uymamakta ısrar ediyorsa mekan sahibi durumu güvenlik güçlerine bildirmekle yükümlü olmalı. Aksi takdirde sigara yasağı kanunu bir yandan hayat kurtarırken, diğer taraftan birçok cana mal olabilir.

Yorum yapın