Gazetelerdeki ‘sağlık köşesi’ modası ne zaman başladı bilmiyorum ama çok tuttuğu kesin. Hangi gazeteyi açsanız sağlıkla ilgili bir sayfa var. Bu sayfalarda her gün ‘patlıcan ye genç kal’, ‘Muz ye mide problemlerini unut’, ‘soğan kanserin düşmanı’ türünden yazılar yer alıyor. Hatta aynı sayfalarda bazı hekimler düzenli olarak belirli sağlık sorunlarına ilişkin tavsiyeler veriyorlar.
Dünyanın her yerinde doktora gitmek maliyetli bir şey. Hastalar bu bedeli ya nakit olarak ya da hastane kapılarında sürünerek ödüyorlar. Halbuki ‘sağlık köşesi’ bu hizmeti bir bedel ödemeden okuyucunun ayağına getiriyor. Yapılan tavsiyeler ‘elma ye’, ‘yürüyüş yap’, ‘fazla alkol alma’ gibi uyulduğunda uyana negatif bir etki yapmayacak, verene de sorumluluk yüklemeyecek  türden olduğu için, gazete tavsiyelerde bulunmaktan, okuyucu da bunlara uymaktan korkmuyor.
Özetle ‘Sağlık Köşesi’ okuyucunun gazeteye verdiği paranın karşılığını fazlasıyla aldığı, bu yüzden çok tutulan, hatta ‘vazgeçilmez’ hale gelmiş durumda.

Yorum yapın