Valinin talimatı

26 Kasım tarihli Hürriyet gazetesindeki habere göre Trabzon’daki devlet dairelerinde vali Nuri Okutan’ın talimatıyla “20 Dakika Kitap Okuma” uygulaması başlatılmış. Vali, uygulamanın “kamu hizmetlerinde kalite ve etkinliğin artırılması, kültürel ve sanatsal anlamda ciddi bir derinliğe sahip olan Trabzon’un bu yönünün tekrar gün yüzüne çıkarılması, gençliğe ve gelecek nesillere örnek olunması amacıyla” başlatıldığını söylemiş.
– Sayın valimiz Türkiye’de bol miktarda bulunan, kanunla insan davranışlarının ve alışkanlıklarının değiştirilebileceğini düşünenlerden (Bu gruptakiler yasalarla, talimatlara fiyat artışlarını, karaborsayı, kaçakçılığı da ortadan kaldırabileceklerini’ düşünürler). Yasalarla kitap okuma alışkanlığı arttırılabilseydi başta eğitim sistemi olmak üzere her konuda işler daha kolay olmaz mıydı?
– İkincisi, mesai saatinde memurun 20 dakika kitap okuması demek zaten zorla çalışan memurun 20 dakika daha az çalışması anlamına gelir. Ayrıca mesai saatinde kitap okumak işyerinde kalite ve etkinliği arttırsaydı bugün Koç Holding’te ya da Microsoft’ta da okuma saatleri olması gerekmez miydi?

2 Yorum

 1. Fatih KANSOY - 16 Ara 2007 - 7:50 pm

  Tatil imkanları çok kıt olan ülkemizde (!) bahsedilen uygulama ile birlikte Trabzonda ki memurlar hesaba vurduğumuzda (hesapladım ) yılda yaklaşık 15 gün daha ek tatil elde edecek.

  Bu uygulamadan sonra çıkacak sorunlar…

  memur hangi kitabı okuyacak(siyasal sorun: kitabın muhtevası) ? o kitap için hangi firma ile anlaşılıp nasıl tedarik edileceği(ihale sorunu: yandaşlara peşkeş ) …okudu okumadı tartışması(tembel memur sorunu) nasıl aşılacak ? henüz daha “bugün git yarın gel” anlayışına sahip “çalışkan” memurlar varken…

  taktir ettik valiyi :)

 2. mehmet - 17 Ara 2007 - 7:53 am

  çok doğru kesinlikle katılıorum

Yorum yapın